Mapa úspěchu
DONUTILI KONKURENCI SNÍŽIT CENY ENERGIÍ - MAPA ÚSPĚCHU, 4. díl: CENTROPOL, a.s.
Každý z 350 tisíc zákazníků společnosti Centropol Energy má, kromě elektřiny a plynu od tohoto dodavatele, ještě další výhodu. Měsíčně může provolat skoro hodinu zdarma.
Firma, kterou v roce 1996 založil a vlastní český podnikatel a patriot z Ústí nad Labem Aleš Graf (43), totiž vstoupila před necelými 2 lety i na trh mobilních operátorů. To ovšem není zdaleka jediný bonus, který zákazníkům nabízí.
„Začátky byly úsměvné. Byl jsem studentem před maturitou. S vizí, že ve svém životě chci být nezávislý a mít vlastní hodnoty. Tehdy jsem viděl úspěch v bohatství, penězích a moci. Dnes, s odstupem 25 let, to vnímám úplně jinak. Za největší štěstí svého života považuji mou manželku a děti. Bez nich bych nemohl být spokojený ani úspěšný ve své práci,“ přiznává Mapě úspěchu Ing. Aleš Graf, MBA, předseda představenstva společnosti Centropol, a.s..
Dívá se přitom z kopce Větruše na překrásný výhled na hrad Střekov, zatímco níže řeka Labe meandruje mezi zalesněnými kopci Porty Bohemicy – České brány. Jako správný patriot na své rodné Ústí nad Labem nedá dopustit. Proto i jeho energetický holding sídlí právě zde.
Proč a jak vznikl Centropol?
"Podnikat jsem začal v roce 1990, v osmnácti. Tehdy ještě nebyly úřady, které dnes povolují podnikání, ale národní výbory a ty vydávaly oprávnění k samostatné činnosti. Když se objevila první možnost vydělávat peníze, využil jsem toho. V roce 1996 jsem založil Centropol Holding a následně v roce 2002 Centropol Energy. Důležité byly pro mě signály, které se začaly objevovat někdy kolem roku 2000. Česká vláda začala prezentovat myšlenku, že trh s energiemi prospěje k liberalizaci. V té době se začal v Evropské unii uvolňovat trh s energiemi a my jsme se v České republice na té vlně svezli. Každá zpráva, která se objevila v rozhlase nebo televizi, mě nutila k tomu, abych se o problematiku začal zajímat mnohem hlouběji. V té době jsem pochopil, že jde o jednu z možností, kdy člověk může začít s byznysem, který je na začátku!
Jak se povedlo v něm zůstat úspěšný i dnes?
Musíte být první a držet se na špici. Po otevření trhu s elektřinou jsem se stal jedním z prvních držitelů licence na dodávky elektřiny. Obdobná situace se opakovala v roce 2010 s licencí na prodej plynu. A v září 2013 se Centropol stal historicky prvním virtuálním mobilním a datovým operátorem, který je přidruženým členem Asociace provozovatelů mobilních sítí. Jejími zakladateli jsou největší mobilní operátoři na českém trhu. Našim klientům nabízíme například 50 minut volání zdarma, pokud odebírají naši energii a plyn.
Udržíte stávající a získáte nové odběratele, jestliže přerozdělení trhu je po roce 2006, kdy vstoupil v platnost Energetický zákon, prakticky hotové a žádné velké přesuny zákazníků nelze příliš očekávat?
Centropol má dnes 350 tisíc zákazníků, což jsou jak odběratelé elektřiny, tak plynu. Našeho typického zákazníka si můžeme představit jako průměrného občana České republiky s průměrnou mzdou. Je to člověk citlivý na změny cen, proto využil možnosti změny dodavatele. Protože k nám historicky odcházeli zákazníci od velkých dominantních dodavatelů elektřiny a plynu. Jejich motivací bylo to, že Centropol jim nabídl alternativu v podobě nižší ceny a zákaznických služeb. Výrazněji se teď zaměřujeme i na malé a střední podnikatele. I tento segment objevuje, že úspory na energiích můžou být velmi významné.
Kam se bude v dalších letech ubírat trh s energiemi v České republice?
To je zajímavá otázka. Když si představíme trh energií, jde o jakýsi trh změn, kdy zákazníci přecházejí od jednoho dodavatele k jinému. Podle mého názoru je tento trh změn nasycen a tady žádné velké změny nenastanou. Cena elektřiny dlouhodobě klesá, což je odrazem několika vlivů. Proběhla tu celosvětová ekonomická krize, kdy klesala spotřeba energií, takže se snižovala i cena. A pak je tu situace v Evropské unii, kde se díky dotacím instalovaly velké kapacity solárních elektráren. Jejich provozovatelé pak na trh dodávají elektřinu, která má mnohem nižší cenu než ta vyrobená ze zdrojů v tržních podmínkách.
Existuje tedy prostor pro další snižování ceny energií?
Už dnes je cena nízko a je otázka, jestli existuje prostor pro její další snižování, hlavně u elektrické energie. V celé Evropě vidíme mnoho odstavených plynových elektráren, které nejsou schopny vyrábět elektřinu za konkurenční cenu. Jejich náklady jsou mnohem výš, než je současná velkoobchodní cena. Většinu elektrické energie tak vyrábějí uhelné elektrárny, což asi nebylo záměrem Evropské unie, v jejíž politice byla podpora hlavně zelené elektřiny.
Proto nemůžeme očekávat takové propady jako v předchozích letech.
Jste přesto optimista, co se týká výnosů vaší firmy za rok 2014?
Očekávám tržby přes osm miliard korun, podobně jako za rok 2013. O hospodářském výsledku, bych v tuto chvíli jen spekuloval. V roce 2013 jsme měli zisk před zdaněním 300 milionů korun. Doufám, že na to navážeme."
MAPA ÚSPĚCHU, kmi
VIDEODOKUMENT S PŘÍBĚHEM SPOLEČNOSTI CENTROPOL, a.s. NELEZNETE ZDE
Popisek k fotografii:
1. Aleš Graf, MBA., předseda představenstva společnosti Centropol, a.s.
FOTO ARCHIV CENTROPOL
3 + MAPY ÚSPĚCHU
PROLOMILI MONOPOL GIGANTŮ - Stoprocentní vlastník a předseda představenstva akciové společnosti Aleš Graf byl průkopníkem na liberalizovaném trhu s elektřinou a plynem. Centropol ukázal zákazníkům, že je možné mít za výrazně nižší cenu kvalitnější služby, než byli zvyklí u dominantních poskytovatelů energií.
EXPANZE NA NOVÝ TRH - Centropol Telecom (CPT) se v září 2013 stal historicky prvním virtuálním mobilním operátorem, který se stal přidruženým členem Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS). Zakládajícími členy jsou Telefónica O2, T-Mobile a Vodafone. Nabízí mobilní a datové služby, pro své klienty s bonusy.
DOBROČINNÉ AKTIVY - Centropol je jedním nejvýznamnějších partnerů Komunitní nadace Ústí nad Labem, nevládní neziskové organizace, usilující o zlepšování podmínek života v okresech Děčín, Litoměřice, Louny, Teplice a Ústí nad Labem. Firma založila projekt Energie pomáhá, určený jednotlivcům, občanským sdružením, neziskovým organizacím a příspěvkovým organizacím v regionu. Podporuje například Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem či Nemocnici v Ryjicích, které zakoupila přístroj na výrobu kyslíku při respiračních potížích, cystické fibróze a dalších závažných onemocněních.